Poloostrov Gargano leží v regionu Apulie (Puglia) při Jadranském moři.

Pyšní se rozlohou 2.000 km2. Je hornaté s nejvyšším bodem Monte Calvo – 1.065 m n.m. Má velmi členité pobřeží, strmé skály spadající kolmo do moře, nádherné písečné a oblázkové pláže.

Divoká krajina stojí za to, abychom ji poznali: jezera Lesina (50 km2) a Varano (60 km2) - jsou oddělena jen úzkými šíjemi od Jaderského moře, stinná Foresta Umbra (národní park rozprostírající se na ploše 11.000 ha, uprostřed parku se nachází naučná stezka, želví jezírko, obora s daňky a muzeum), místní kostely a chrámy s bohatou historií.

Oblouk San Felice

Celý poloostrov byl vyhlášen v roce 1995 chráněnou přírodní rezervací.


 

Nezapomeňte si udělat projížďku lodičkou do kouzelných vápencových mořských jeskyní, které představují jednu z hlavních atrakcí poloostrova. Nacházejí se jižně od Vieste v délce asi 25km podél pobřeží.

Nejznámnější jeskyně: Rajčatová jeskyně, Zvon, Jeskyně bez stropu, jeskyně Dvou očí a další.

 


   

21 km od pobřeží Gargana se nacházejí nezapomenutelné ostrovy Tremiti skládající se z několika ostrůvků: San Nicola, San Domino, Capraia, Pianosa a útes Cretaccio.

Od roku 1989 jsou Tremiti chráněnou podmořskou přírodní rezervací a rájem potapěčů.


Za prohlídku kromě přímořských oblastí stojí i malebná městečka ve vnitrozemí:

Monte Sant´Angelo je jedním z nejznámějších. V tomto nejvýše položeném městečku na Garganu (843 m n. m.) se podle tradice v roce 493 zjevil archanděl Michael biskupovi ze Siponta ukazující na jeskyni v hoře.

Tato jeskyně dnes tvoří součást kostela Sv. Michala (Santuario di San Michele).

Mezi cenné zajímavosti chrámu patří biskupská stolice z 11. století. Zvenku kostela stojí zvonice s oktagonálním půdorysem postavená v roce 1274 na příkaz Karla I. Z Anjou.

Dodnes se v Monte Sant'Angelo konají michalské slavnosti, jichž se každoročně 8. května účastní tisíce lidí v tradičních krojích.


Za vidění stojí rovněž chrám sv. Petra (San Pietro), kostel Santa Maria Maggiore a na severozápadě města středověký hrad s normanskou věží.

Velmi poutavá je rovněž návštěva Muzea s tradičním lidovým uměním Gargana.

Monte Sant'Angelo je dodnes považováno za důležité poutní místo celé křesťanské Evropy.


Vaší pozornosti by také nemělo uniknout město San Giovanni Rotondo, které je známé klášterem Santa Maria delle Grazie. Působil zde františkánský mnich Padre Pio (občanským jménem Francesco Forgione, 1887 – 1968), který byl svatořečen v červnu 2002. Na rukou měl stigmata (Kristovy rány po ukřižování), pomocí nichž zázračně vyléčil mnoho lidí od různých nemocí, mezi nimi např. rakovina. V San Giovanni Rotondo nechal vystavět nemocnici a nový poutní kostel.